mandag 20. juli 2015

Fotky Norsko Jun/Jul 2015






 
 
Oslo  





 




 
 Ramsøy

 
Gamlehaugen




 
Ulriken

 
 











 


Akvarium Bergen












 

onsdag 15. juli 2015

Tankove muzeum Munster 29.7.2012

 
Takze vraciam sa trochu spat v case, kedze sa nam poadrilo skompletovat nejake fotecky z nasej navstevy v tankovom muzeu v Munsteri. To sme sli so Susi a Jonym do Norska autom. Jednu noc sme spali v Cechach, v Moste, tam sme boli aj v aquaparku. Dalsiu noc sme spali niekde pri Munsteri a rano sli do muzea.
Skusim napisat aj nejake pikosky k tankom, aby to malo aj nejaku hodnotu pre ludi, ktorych tanky moc nebavia.






Dole mame nemecke tankove zaciatky pocas prvej svetovej vojny. Napadne sa to podoba na nakresky od da Vinciho. Bedna na kolesach a na vsetky strany trcia dela.



Traktor. Cely nazov znie Leichttraktor. Kto hrava WOT vie, ze ked si ho clovek vytuni, tak potom moze robit zle bazantom. Inak s nim radsej na Otcovu rolu ako do vojny. Bol by uzitocnejsi.


Netusim, co za vytvor je toto dole, ale asi predchodca traktora.



Dole je PzKpfw II. / Panzerkampfwagen II. Toto uz vyzera modernejsie ako traktor. Tato seria sa zacala vyrabat v roku 1934 a tanky sa zucastnili bojov v Spanielskej obcianskej vojne, Francuzsku, a dokonca boli pritomne aj pri utoku na ZSSR. Samozrejme stale sa na nich vylepsoval pancier a palebna sila a tak vznikali verzie A, B, C, D, E, F...




Panzer 38(t), tank cesko-slovenskej kontrukcie. Velmi skoro ale Nemci zastavili jeho vyrobu. Podvozky a dizajn sa ale uplatnil pri stihaci tankov Hetzer - vid nizsie.





PzKpfw III ausf J, teda verzia J. Vyroba zacala v roku 1937 a povodne sa s nim planovalo ako s hlavnym tankom nemeckych sil. Ale ruske T34 a hlavne KV-1 dali Nemcov rychlo do obrazu. Tieto tanky s nimi nemohli superit. Pri utoku na ZSSR mali tanky kratky 50mm kanon, ktory musel na KV-1 posobit, ako ked mi Susi masiruje chrbat alpou. Vyroba PZ III bola ale v Nemecku dobre rozbehnuta a tak sa velenie snazilo pokracovat v produkcii so zmenami, ktore by davali Pz III aspon aku - taku sancu. Zacali sa montovat s dlhymi 50mm kanonmi. V roku 1943 uz ale tanky PZ III boli velmi lahke a neumoznovali instalaciu silnejsej zbrane a tak sa ich vyroba zastavila.





PzKpfw IV Ausf F2. Tanky PZ IV boli v podstate chrbtova kost nemeckych tankovych sil pocas celej vojny. Spolu so Stug III to boli jedine dva typy, ktore sa vyrabali so zmenami celu vojnu. Ich vyroba bola velmi dobre technicky a logisticky zvladnuta a preto z vyrobnych liniek schadzali naozaj kvalitne a spolahlive stroje. Verzia dole je F2. Vyroba zacala v marci 1942 a tank bol vyzbrojeny dlhym 75mm kanonom. Pieskovy maskac a symbol Afrika korps dokazuje, ze tento tank bojoval v severnej Afrike.
 
 





Ruska T34/76. Nuz co dodat. Lahka vyroba. Technicky nenarocna, obsluhovat to vedel kazdy egresko z dediny. Nemci to tlacili do kvality a rusi do kvantity.




 



 
Goliath - maly nosic nalozi. Mini tancik nalozeny vybusninami sa dialkovym ovladanim dal naviest az do vzdialenosti 1000m na pozadovane miesto a odpalit. Vyrobenych bolo asi 7500 ks. Ale nemci toto nemali z vlastnej hlavy, napad okopcili od frantikov.
 
 
Tiger tank. Bohuzial len plagat.
 

Panther tank Ausf G. Podobne ako u vsetkych predoslych tankov, aj Panther presiel vyvojovymi stupnami. Toto je facelift G. Panther bol nemecky stredny tank, ktory mal superit s ruskymi T34. Nemci sa tu konecne naucili skosit bocne a celne panciere. To ma vzdy, ked hravam tanky irituje, ze ked na ten vykres cumelo 50 fritzlov nikoho nenapadlo ten pancier skosit ?! Panther sa vypracoval na jeden z najlepsich a najspolahlivejsich tankov WWII. Jeho prve nasadenie bolo v bitke u Kurska. Adolf naschval odkladal zaciatok operacie, aby mu na bojisko dorazili prve Panthery z tovarni. Velke to potom bolo sklamanie. Velke. Ak si dobre pamatam tak minimalne polovica tankov ani neuvidela rusov a skoncila s technickymi poruchami. Ale muchy sa vychytali a ostal dobry tank, ktory sa pouzival este dlho po skonceni vojny v Cesko-Slovensku, Madarsku a Francuzsku.







Toto su insignie nemeckych takovych divizii


Hetzer. Cesko-Slovensky dizajn. Hetzer po nemecky znamena stvac, buric. Maly ale vykonny. Pocas prazskeho povstania zobrali pepici este nedokoncene hetzre z linky a kedze nemali domontovane kanony, tak diery zaslepili a pouzivali len gulomet. Hetzer mi bol vzdy sympaticky.




Jagdpanzer IV, fesaci preto IV, lebo je postaveny na podvozku tanku PZ IV. Len toto nie je tank, ale stihac tankov. Rozdiel je v tom, ze naklady na vyrobu stihaca boli podstatne nizsie. Len bedna, kolesa a kanon. Nemalo to vezu. Takze mierenie bolo trosku komplikovanejsie. Pokial nestacil horizontalny vykyv kanonu, tak sa cely stroj musel natacat. Ale opat si vsimnime pekne skosene panciere. Adolfovi sa tento stihac tak pacil, ze dokonca dal prikaz, aby sa uplne zastavila produkcia tankov PZ IV a vsetko sa sustredilo len na vyrobu jagdpanzerov IV. Nakoniec mu to Guderian vyhovoril, ale aj tak bol Dolfy nadseny z nizskej siluety a dobreho pancierovania stihaca.



Obmena Jagdpanzer IV s bocnymi pridavnymi platmi a naterom Zimmerit, bola to protimagneticka pasta, ktora mala chranit stihac proti magnetickym minam.





Jagdpanther. Moj milasik postavny na podvozku Panthera. Opat stihac tankov. Ich uloha bola zasahovat ciele zo zalohy.  Vyborne skosenie a dobry pancier robili celu vojnu vrasky spojencom. Na svete ostalo 10 kusov. Len tri su pojazdne. Tento dole je jeden z nich.







Stug III Ausf G. Ako som uz pisal hore Stug sa vyrabal celu vojnu s obmenami. Rozne typy kanonov, pridavne bocne panciere. Ale kostra ostala ta ista. Nizka silueta. Ich vyhodou bol moment prekvapenia. Vdaka dobremu maskovaniu vedeli prvi zasadit uder. Na Stugovi vyrastlo aj nemecke tankove eso Michael Wittmann. Neskor jazdil tigra.





Rusky stihac tankov SU-100.



Nemecke vesele hracky pocas vojny.


Tu su fotky nemeckych samohybnych diel. Najprv Wespe, potom Hummel.
 





Sturmtiger. Nemecky utocny raketomet. Cely dizajn bol vytvoreny na podvozku tanku Tiger. Delo vystrelilo raketovu strelu s vlastnym pohonom. Naboj mal dlzku 1.4m a vazil 345 kg. Cielom bolo nicenie budov a tazkych opevneni. Ako tak pozeram teraz na tu fotku, kludne by sme tam mohli nabit aj Susi...




Maus. Najtazsi tank, ktory bol kedy vyrobeny. V stave, kedy uz Nemecku tieklo riadne do topanok, sa Adolf, posadnuty svojim megalomanstvom, rozhodol postavit super tazke tanky. S celnym pancierovanim 200mm, veza mala celny pancier 240mm. Hlavny kanon bol kalibru 128mm, ktory doplnal koaxialny kanon 75mm. Cela tato myska vazilo 180 ton. Pri presuvani s tankom chodila banda zenistov, aby mu stavala prechody cez rieky, lebo ziaden most by ho neuniesol. Boli vyrobene dva prototypy, ktore sa aj zucastnili bojov na uplnom konci vojny. Jeden ukoristili rusi a je v ruskom muzeu pri Moskve. Druhy sa mal zapojit do bojov o Berlin, ale nic nespravil, lebo sa mu pokazil motor.


Tiger II / Kralovsky tiger. Pokracovanie uspesneho modelu Tiger I. Kralovske tigre boli nasadene do bojov na jar 1944. Ale nemecky priemysel, niceny naletami spojencov, uz nedokazal vyrobat tieto tanky v dostatocnom mnozstve. Ich najznamejsie nasadenie bolo v bitke v Ardenach, kedy nemci zaskocili amikov tesne pred vianocami 16.decembra 1944. Prerazili americke linie a smerovali na Antverpy, ktore boli dolezitym zasobovacim uzlom. Kralovske tigre mali celny pancier 150mm, celny pancier veze bol 180 mm.